STANDARD PLEMENE

Přeložený majitelem webu z anglického originálu (www.fci.be)

 

Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění platného standardu: 24.6.1987

Využití: Teriér

Klasifikace FCI: Skupina 3- Teriéři

Sekce 3- Teriéři typu Bull

Bez zkoušky z výkonu

Celkový vzhled: Krátkosrstý, hladkosrstý, dobře vyvážený, na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní, pohyblivý.

Chování a temperament: Je velmi odvážný a houževnatý, vysoce inteligentní, statečný a naprosto spolehlivý. Je velmi laskavý zejména k dětem.

Hlava: Krátká, s širokou lebkou , s velmi výrazně vyvinutými lícními svaly. Morda krátká, stop výrazný, nos černý.

Morda: Čelisti výrazně silné, zuby velké s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Pysky pevné a čisté.

Oči: Předností jsou tmavé oči, ale je tolerována menší odchylka ve vztahu k barvě srsti. Oči kulaté, středné velikosti, hledící vpřed. Oční víčka tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, nepříliš velké. Plně klopené nebo naopak zcela postavené ucho je krajně nežádoucí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy a postupně se rozšiřující k ramenům.

Tělo: Horní linie rovná. Široká přední část hrudníku, hrudník hluboký, dobře klenutý žebra. Tělo výrazně svalnaté s dobře viditelnými rysy.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený, zužující se do vrcholu, který je nesen spíše nízko. Neměl by být příliš zatočený. Přirovnáván je k ramenu starých pump.

Přední končetiny: Rovné s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe, bez známek určité slabosti. Tlapy vybíhají lehce vytočené ven. Ramena jsou skloněna dozadu. Lokty nesmí být volné.

Zadní končetiny: Patřičně osvalené. Nohy probíhají souběžně při pohledu zezadu. Kolena dobře zaúhlená. Hlezna nízko položená.

Tlapy: S dobře vyvinutými polštářky, silné, střední velikosti. U jednobarevných jedinců jsou drápy černé.

Chůze a pohyb: Volný, výkonný a hbitý s racionálním využíváním energie. Končetiny se pohybují souměrně při pohledu jak zepředu, tak zezadu. Ze zadních končetin vychází zjevný posun.

Osrstění: Srst hladká, krátká, přiléhavá.

Barva: červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, či kterákoliv z těchto barev v kombinaci s bílou. Taktéž i jakýkoliv odstín žíhané nebo žíhané s bílými znaky. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Velikost a hmotnost: Požadovaná kohoutková výška je 14 až 16 palců (35,5 až 40,5cm), přičemž tyto výšky jsou vždy spojeny s hmotností.

Hmotnost: Psi 28 až 38lbs (12,7-17kg) a feny 24-34lbs (11-15,4kg)

Vady: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se považuje za vadu a míra závažnosti, by měla být přímo úměrná stupni odchylky a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa. Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality musí být diskvalifikováni.

Poznámka: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.